Ubiór negocjatora
Ważną, choć słabo uświadomioną, rolę w negocjacjach odgrywa ubiór negocjatora. Należy do sygnałów pozawerbalnych i może być odbierany przez partnera negocjacyjnego, pozytywnie lub negatywnie. Dla mężczyzny podstawowym ubiorem powinien być garnitur, ale garnitur garniturowi nierówny, warto więc poznać kilka prawd i uświadomić sobie jakie błędy garniturowe popełniane są najczęściej oraz jak ich unikać.
Podstawowy podział garniturów
Z grubsza podzieliłbym garnitury na następujące grupy:
- Dwurzędowe
- Jednorzędowe
- Jednorzędowe z kamizelką jednorzędową
- Jednorzędowe z kamizelką dwurzędową
Każdy zwrócił zapewne uwagę, że pominąłem garnitury dwurzędowe z kamizelką. Zrobiłem to świadomie, gdyż uważam, że jest to opcja niezbyt sensowna. Marynarki dwurzędowej się przecież nie rozpina, więc kamizelka pozostanie cały czas ukryta. Ale takie zestawy mimo wszystko występują, nie będę się jednak nimi zajmował. Poświęcę natomiast nieco uwagi garniturom trzyczęściowym (czyli tym z kamizelką), gdyż będą one królować przez kilka najbliższych sezonów. Jeśli ktoś chce być trendy, to musi sobie sprawić garnitur z kamizelką. Najlepiej gdy będzie to jednorzędowy garnitur z marynarką na dwa guziki, dość szerokimi klapami i kamizelką dwurzędową posiadającą klapy. Klapy w kamizelce nie są nowym wynalazkiem, ale do tej pory stosowane były niezwykle rzadko ale ostatnio zrobiły furorę i np. na Pitti Uomo stanowią widok równie częsty, jak kapelusze.
Właściwy dobór garnituru
Mężczyzna nawet w najlepszym garniturze będzie wyglądał źle, jeśli niewłaściwie dobrany będzie jego rozmiar, a ponieważ jest to najpowszechniejszy błąd popełniany przez polskich mężczyzn, poświęcę chwilę uwagi temu zagadnieniu. Jak ważny jest rozmiar, można się przekonać, patrząc na poniższe zestawienie. Wiem: każdy wybuchnie śmiechem na widok lewego zdjęcia, ale przecież to jest powszechny widok w naszych biurach, na ulicach czy imprezach. Gdy patrzy się na zestawione obok siebie fotografie, nikt nie ma wątpliwości, który garnitur ma właściwy rozmiar. Ale kiedy stanie się przed lustrem przymierzalni i nie ma się skali porównawczej, a ma się za to nie zawsze fachowe podpowiedzi sprzedawcy, to sprawa nie wygląda już tak jednoznacznie. Dlatego, na kolejnych grafikach pokazuję to co najważniejsze przy dobieraniu rozmiaru.
Garnitur dwuczęściowy
Dwuczęściowy garnitur jednorzędowy z marynarką z klapami otwartymi, zapinaną na dwa guziki to najbardziej klasyczne rozwiązanie. Takie garnitury przeważają też w salonach z męską odzieżą, przeważnie w kolorach szarym lub granatowym. Jeśli ktoś posiada jeden tylko garnitur, to najrozsądniej jest, jeśli jest to garnitur granatowy. Garnitury w prążki lub kratę, że nie wspomnę o garniturach w barzdziej zdecydowanych kolorach – to opcja dla mężczyzn świadomych swojego stylu i posiadających w swojej szafie większy ich wybór. W kilku ostatnich latach furorę zrobiły garnitury jednorzędowe, w których marynarkach zastosowane zostały nie klapy otwarte, lecz klapy w szpic, zaczerpnięte z garniturów dwurzędowych. To bardzo ciekawe rozwiązanie.
Garnitur dwurzędowy
Garnitur dwurzędowy wrócił do łask po latach wypchnięcia na margines. Jest znacznie bardziej efektowny od garnituru jednorzędowego, ale też stawia większe wymagania osobom chcącym go nosić. Po pierwsze wymaga smukłej sylwetki, po drugie pewnej dozy poświęcenia, bowiem dwurzędowej marynarki nie powinno się rozpinać. Ale za to szczupły mężczyzna w dopasowanym dwurzędowym garniturze wygląda po prostu odlotowo.
Garnitury trzyczęściowe
Garnitury trzyczęściowe nigdy nie wyszły z mody i zawsze były oznaką elegancji i wyrafinowania. Ale właśnie przeżywają drugą młodość i przewiduję, że będą na topie przynajmniej przez kilka najbliższych sezonów. Do kolekcji polskich firm odzieżowych będą oczywiście wchodzić ostrożnie i z opóźnieniem, ale warto się za nimi rozejrzeć już dziś.
NEGOCJACJE & STRÓJ NEGOCJATORA – SZKOLENIA NEGOCJACYJNE W WARSZAWIE!
Wszyscy negocjujemy codziennie, w życiu prywatnym i biznesie. Znaczenie ubioru w negocjacjach jest niebagatelne. Dlatego postanowiliśmy z Janem Adamskim przygotować wspólne szkolenia, na których ja jako negocjator i autor wysoko ocenianych szkoleń poprowadzę blok o negocjacjach, a Jan jako ekspert w sprawach stroju blok o tym, jak powinniśmy się ubrać, jeżeli chcemy zrobić dobre wrażenie na naszym rozmówcy.
Więcej o trenerze negocjacji, Pawle Gołembiewskim:
www: www.negocjator.warszawa.pl
blog: www.negocjowaniewbiznesie.pl
fb: facebook.com/negocjacje.w.biznesie
Więcej o Janie Adamskim: Jan Adamski
ETAP I – NEGOCJACJE I WYWIERANIE WPŁYWU
[poziom wprowadzający, usystematyzowanie podstaw negocjacji – nawet praktycy oceniają, że koniecznie warto być!]
1.Podstawowe zasady negocjacji w biznesie – co musisz wiedzieć, by radzić sobie lepiej w negocjacjach.
2.Przygotowanie do negocjacji – co musimy wiedzieć by się skuteczniej przygotować do negocjacji.
3.Techniki negocjacyjne i wywieranie wpływu.
4.Ćwiczenia negocjacyjne – stanowią aż 40% czasu szkolenia.
5. Jan Adamski – blok dotyczący podstawowych zasad doboru stroju przez negocjatora.
ETAP II – NEGOCJACJE, USTĘPSTWA, TARGOWANIE SIĘ
[poziom średniozaawansowany, warsztaty dla praktyków]
1.Przygotowanie do negocjacji – praktyczny poradnik i narzędzie do samodzielnego przygotowania się do negocjacji. Wspólne przygotowanie do negocjacji.
2.Techniki negocjacyjne i wywieranie wpływu ciąg dalszy – nieomawiane na szkoleniu podstawowym, bardziej zaawansowane techniki.
3.Ustępstwa i targowanie się – najbardziej skuteczne zasady czynienia ustępstw.
4. 50% czasu to gry i ćwiczenia negocjacyjne.
5. Jan Adamski – blok dotyczący nieco bardziej zaawansowanych zagadnień (niż na szkoleniu ETAPU I) związanych z ubiorem negocjatora.
Autorem wpisu jest Jan Adamski
Konkurs na najciekawszą historię negocjacyjną!
Pamiętasz interesującą historię negocjacyjną i masz chęć wygrać książki dotyczące negocjacji oraz bilety na szkolenia? Nie musisz być negocjatorem by wziąć udział – zapraszam serdecznie: zobacz stronę konkursową!
CHCESZ SZYBKO POPRAWIĆ SWOJE NEGOCJACJE?
AKADEMIA NEGOCJACJI ZAPRASZA
Organizujemy interesujące negocjacyjne wydarzenia w krótkich i przystępnych formach
(bezpłatne webinary, wykłady stacjonarne i online, szkolenia z negocjacji w biznesie):
Napisz komentarz