Szybkimi krokami zbliża się kolejna edycja ogólnopolskiego Turnieju Negocjacyjnego STN organizowanego przez SKN Negocjator (SGH), którego jestem członkiem. Na bazie zeszłorocznych przygotowań do Turnieju Negocjacyjnego WNR 2015, podczas których trenowałem zwycięzców STNu chętnie przekażę Wam parę uwag, które mogą pomóc w przygotowaniach negocjacyjnych.
Sprawdź też moją ofertę usług negocjacyjnych.
1. Po pierwsze, regularnie ćwiczcie różnorodne scenariusze negocjacyjne. Jeżeli macie taką możliwość, nagrywajcie te rozgrywki kamerą i wspólnie analizujcie. Wychwytujcie co najmniej to, co zostało dobrze zrobione, to co jest do poprawy, słabe strony do popracowania nad nimi i mocne strony do wzmocnienia. Bez nagrywania też można analizować, choć powstają rozbieżności w tym, kto co zapamiętał.
2. Zadbajcie o odpowiednie przygotowanie przed każdą grą negocjacyjną. Jak wiadomo, w negocjacjach najważniejsze są 3P, czyli przygotowanie, przygotowanie, przygotowanie. Doprowadźcie swoje przygotowanie do perfekcji. Poznajcie jego elementy.
3. Upewnijcie się, że wszyscy członkowie drużyny znają prawidłowy przebieg procesu negocjacyjnego. To nie tylko przygotowanie, ale też badanie drugiej strony i … Właśnie, co jeszcze?
4. Podzielcie w drużynie role. Dobrze, by wyznaczony był negocjator prowadzący, a także osoba odpowiedzialna za przeliczenia. Pomocną rolą jest też rola obserwatora. Niezależnie od tego, jak podzielicie role, warto postanowić zawczasu w jaki sposób będą podejmowane decyzje. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnej straty cennego czasu podczas rozgrywek.
5. Pamiętajcie o wielkiej mocy pierwszego wrażenia. Do historii przejdzie zeszłoroczna edycja turnieju, w której jedna z drużyn budziła autentyczny lęk w drużynach przeciwnych. Lęk ten powodował nienaganny, profesjonalny strój członków tej drużyny.
6. Poczytajcie trochę o negocjacjach. Jest wiele pozycji, do których warto zajrzeć. Niektóre z nich wymieniłem tu. Warto też przejrzeć np. ten blog – znajdziecie na nim wiele praktycznych wskazówek.
7. W trakcie rozgrywki obserwujcie uważnie członków drugiej drużyny. Jeżeli będziecie uważnie słuchali i obserwowali, oni sami, nie używając słów, powiedzą Wam więcej niż by chcieli.
8. Poznajcie techniki negocjacyjne, lecz nie po to by ich używać. Dowiedzcie się jak je rozpoznawać i jak się przed nimi bronić.
9. Niektóre scenariusze będą wymagały od Was umiejętnego stosowania targowania się, warto więc poznać zasady formułowania propozycji, sposoby ich podawania i inne zagadnienia związane z targowaniem.
10. Możecsz też przyjść na mój webinar : najbliższe webinary
11. VIDEO – O PRZYGOTOWANIU DO NEGOCJACJI
Tutaj znajdziesz króciutki, a jakże treściwy film o przygotowaniu do negocjacji – akurat biznesowych. Przy okazji zapraszam do subskrybowania kanału 🙂
Życzę Wam jak najlepszej zabawy, niezapomnianych doświadczeń i sukcesów!
Sprawdź też moją ofertę usług negocjacyjnych.
CHCESZ SZYBKO POPRAWIĆ SWOJE NEGOCJACJE?
AKADEMIA NEGOCJACJI ZAPRASZA
Organizujemy interesujące negocjacyjne wydarzenia w krótkich i przystępnych formach
(bezpłatne webinary, wykłady stacjonarne i online, szkolenia z negocjacji w biznesie):
Napisz komentarz