Planujesz zakup działki, mieszkania lub domu na rynku pierwotnym albo wtórnym? Jak negocjować cenę mieszkania z deweloperem? Są pewne podstawowe zasady negocjowania cen, które mogą zadziałać na rynku nieruchomości. Nie mówię tu o czynnościach polegających na sprawdzeniu umowy czy wiarygodności dewelopera, nie wspominając o różnych zagrożeniach czyhających na kupującego jak nieujawniona w księdze wieczystej służebność – wystarczy poczytać o takich przypadkach na forach internetowych.

Na podstawie mojej praktyki zawodowej chciałbym zwrócić uwagę na kwestie związane z samym negocjowaniem ceny nieruchomości, ważne niezależnie od tego, czy kupujesz nieruchomość od dewelopera, firmy czy osoby prywatnej. Ciągle aktualne są najważniejsze rady dotyczące negocjacji cen udzielone przeze mnie na zapytanie portalu Onet Biznes. Dodałem do nich parę kwestii tworząc poniższą, podstawową listę. Pamiętaj, że z drugiej strony też są ludzie, którzy kierują się swoimi celami, potrzebami i zwyczajami – i najczęściej są przygotowani do negocjacji.

Jak negocjować ceny w nieruchomościach, z deweloperem, osobą prywatną? 12 zasad negocjacji ceny mieszkania, nieruchomości.

1. Poznaj rynek nieruchomości, by wiedzieć wiele na temat standardów wykończenia, kryteriów oceny wartości mieszkania czy lokalu, a także poziomu cen. Pamiętaj, że cena nieruchomości to tylko jedna ze składowych kosztów. Koszty, które również warto wziąć pod uwagę to między innymi:
-cena nieruchomości,
-cena tarasu, ogrodu, o ile nie jest wliczona w cenę mieszkania,
-cena garażu lub miejsca parkingowego,
-cena komórki lokatorskiej,
-wysokość przyszłego czynszu,
-wysokość opłaty za umowę deweloperską i końcową umowę przekazania własności,
-koszt opłat za użytkowanie wieczyste, wysokość podatków od nieruchomości, opłat za eksploatację jak np. ogrzewanie,
-koszty wykończenia i wyposażenia mieszkania lub lokalu.

2. Zdobądź konkurencyjne oferty, byś miał swoją BATNĘ, czyli najlepszą alternatywę. Dodatkowo, z konkurentami także negocjuj ceny nieruchomości. To rozwiązanie jest niezbędne, aby nie być uwiązanym do jednej oferty oraz by mieć punkt odniesienia. Co ciekawe takie podejście niejednokrotnie kończy się znalezieniem lepszej oferty i zmianą wyboru nieruchomości : )

negocjacje ceny mieszkania, lokalu z deweloperem

3. Słuchanie drugiej strony negocjacji. Uważnie słuchaj i upewniaj się, że rozumiesz drugą stronę oraz jej położenie – często ona sama daje nam cenne wskazówki, jak dojść do interesującej nas wersji porozumienia. Ponadto pamiętaj, że słuchając tym bardziej otworzysz drugą stronę na swoje argumenty.

4. Negocjacje ceny nieruchomości a emocje. Podchodź do negocjacji ze spokojem. Jeżeli nie potrafisz opanować emocji, sugeruję albo przełożenie negocjacji, albo zlecenie ich komuś innemu. W stanie pobudzenia emocjonalnego wyłączane są płaty czołowe mózgu odpowiadające za logiczne myślenie. Decyzje podjęte pod wpływem emocji nie muszą być tymi, o które nam chodzi.

5. Negocjowanie ceny nieruchomości. Pamiętaj, że negocjować można nie tylko cenę nieruchomości, ale także niektóre elementy wymienione w punkcie 1. Rozpoczynaj od wysokich, ale nie przesadnych żądań. Często trudno jest wyważyć tę kwestię. Zbyt wygórowane, nierealne żądania sprawią, że druga strona może przestać traktować nas poważnie. Zbyt niskie oczekiwania nie przyniosą nam pożądanej satysfakcji z utargowania lepszej ceny, zwłaszcza gdy druga strona od razu zaakceptuje naszą propozycję.

Z pewnością warto poznać techniki negocjacji, tu omawiam dwie z nich:

Jeżeli podoba Ci się taka forma omówienia technik, które rzeczywiście praktycznie możesz wykorzystać w Twoich negocjacjach, zapraszam do zainteresowania się także kompletnym kursem negocjacji cen.

6. Ustępstwa cenowe podczas negocjowania cen nieruchomości. Zaczekaj z przedstawieniem swoich ustępstw na pierwsze poważne ustępstwo drugiej strony. Są też zwolennicy odwrotnego podejścia, mówiącego, żeby nie czekać na ofertę drugiej strony, tylko rzucać swoją tzw. kotwicę. Z mojego doświadczenia w negocjowaniu ceny nieruchomości wynika jednak, że lepiej zaczekać na ofertę, gdyż czasami jest ona w stanie zaproponować zaskakująco wiele.

7. Ustępuj powoli, z coraz wyraźniejszym trudem. Dzięki temu masz szansę ustrzec się przed zbyt wysokim obniżeniem żądań, a z pewnością dasz drugiej stronie większą satysfakcję z osiągniętego porozumienia.

8. Pamiętaj, że negocjujesz z człowiekiem. Wykorzystuj regułę sympatii – ze względu na podstawową zasadę wywierania wpływu społecznego, mówiącą, że więcej dajemy ludziom, których lubimy.

9. Wykorzystuj regułę wzajemności – chodzi o to, by uzyskać wywołać w choćby najdrobniejszy sposób poczucie zobowiązania od drugiej strony.

10. Na negocjacje wybieraj się przygotowanym. Nie mam tu na myśli tylko znajomości technik negocjacyjnych, ale także planowanie całego procesu negocjacji i przebiegu spotkania zmierzającego do ustalania ceny mieszkania czy lokalu. Najlepiej zrobić sobie scenariusz, skrypt rozmów i szczegółowo je zaplanować. Jak to dokładnie zrobić? Jako, że nie znalazłem żadnej podobnej porady, uniwersalnego sposobu przygotowania, postanowiłem na bazie moich wieloletnich doświadczeń negocjacyjnych napisać poradnik dotyczący właśnie przygotowania: „Biblia Negocjacji przygotowanie targowanie błędy techniki negocjacji i wywierania wpływu” dostępny pod adresem https://www.BibliaNegocjacji.pl. Ciekawostką już w bezpłatnym fragmencie do pobrania jest analiza realnej sytuacji negocjacyjnej na rynku nieruchomości. Ale to już zobacz osobiście 🙂 Więc jak się przygotować do negocjacji? Praktyczny poradnik jest tak skonstruowany, by na podstawie licznych przykładów oraz przemyślnie skonstruowanych ćwiczeń pokazać Ci jak się do negocjacji przygotować, na co zwrócić uwagę. Czy znajdziesz w nim coś unikalnego? Jedną z największych wartości jest lista ponad 80-iu podzielonych tematycznie pytań, na które warto znaleźć odpowiedź w toku przygotowania.

Co o przewodniku Biblia Negocjacji mówią czytelnicy? Zobaczmy:
recenzja książki o negocjacjach

recenzje książki o negocjacjach w biznesie

11. As w rękawie. Jest też zasada numer 11, czyli as w rękawie. Zawsze możesz skorzystać z  pomocy profesjonalnego negocjatora, wyspecjalizowanego od wielu lat w negocjowaniu cen z deweloperami – czyli kogoś takiego jak ja. Olbrzymią korzyścią z takiej współpracy jest brak podejścia emocjonalnego, znajomość rynku nieruchomości, doświadczenie w podobnych sprawach, umiejętność przygotowania i poprowadzenia negocjacji ceny czy warunków umowy. Taki negocjator zarobi na swoje wynagrodzenie z olbrzymią korzyścią dla Ciebie. Mówię to z własnego doświadczenia.

12. Przeczytaj książkę „Lwy Negocjacji Nieruchomości – 24 negocjacje i przykłady z życia”

Jak negocjować cenę mieszkania? Negocjacje nieruchomości pokazane w książce.

Oto kompletny poradnik o tym jak dobrze przeprowadzić negocjacje nieruchomości na rynku wtórnym. 24 historie z życia. Tylko negocjacje nieruchomości w Polsce. Oczami 11 autorów. Pośredników. Inwestorów.

Zobacz więcej >>> www.LwyNegocjacji.pl

Jak negocjować cenę mieszkania?

Negocjacja ceny mieszkania bez tajemnic. Jak negocjować cenę mieszkania?

Z książki dowiesz się:
Jakich argumentów użyć przy negocjacjach z deweloperem?
Jak przekonać sprzedającego do korzystnej dla Ciebie transakcji?
Jak taniej kupić nieruchomość?
Jak drożej sprzedać nieruchomość?

Jak negocjować zakup nieruchomości. Dowiedz się jak kupować – mając gotowy scenariusz na obniżenie ceny zakupu mieszkania.

Rynek nieruchomości, niezależnie czy patrzymy na rynek pierwotny czy wtórny pozwala na kupno nieruchomości z ustępstwami od pierwotnej oferty cenowej. Gotowy scenariusz, czyli plan postępowania pozwoli Ci na negocjacyjny sukces! Negocjacje cenowe pokazane od wewnątrz. Dzięki temu będziesz skutecznie negocjować cenę nieruchomości. Dowiesz się jak przygotować się do negocjacji. Poznasz proces negocjacji na przykładzie realnych sytuacji. Zobaczysz negocjacje przy sprzedaży mieszkania, zobaczysz przygotowanie do negocjacji. Zobaczysz jak wynegocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Inaczej spojrzysz na negocjacje przy kupnie. Niezależnie czy planujsz zakup od osoby prywatnej czy dewelopera, zobaczysz jak wyglądają negocjacje, takie realne.

Zobacz więcej >>> www.LwyNegocjacji.pl

Negocjacja ceny mieszkania – najczęstsze problemy.

Ten poradnik negocjacyjny to kompedium wiedzy na temat jakich błędów unikać. Chcesz to wiedzieć zanim zaczniesz kupować i negocjować wartość nieruchomości. Książka o negocjacjach jest świetnym źródłem informacji o negocjowaniu ceny mieszkań i domów, osiąganiu celu negocjacji.
negocjacje ceny nieruchomości - oczami negocjatora

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym

Sprzedawca na rynku wtórnym pozwala zazwyczaj na więcej możliwości niż przy negocjowaniu nieruchomości na rynku pierwotnym. Chcesz sprawdzić Twoje podejście? Skonfrontuj je z podejściem 11 innych negocjatorów w książce Lwy Negocjacji Nieruchomości Pawła Gołembiewskiego.

Negocjacje ceny mieszkania już zawsze będą dla Ciebie prostsze.

Uzyskaj dla siebie jak najlepsze warunki, zobacz jak sprzedać dom, sprzedać mieszkanie drogo. Zobacz jak kupić taniej!

Zobacz więcej >>> www.LwyNegocjacji.pl

 Sprawdź też moją ofertę usług negocjacyjnych.



CHCESZ SZYBKO POPRAWIĆ SWOJE NEGOCJACJE?

AKADEMIA NEGOCJACJI ZAPRASZA
Organizujemy interesujące negocjacyjne wydarzenia w krótkich i przystępnych formach
(bezpłatne webinary, wykłady stacjonarne i online, szkolenia z negocjacji w biznesie):




Poprzedni wpis
Następny wpis